הסכנות בנהיגה תחת השפעת תרופות

תוכן עניינים

אנחנו מכירים את האיסור על נהיגה בשכרות ותחת השפעת האלכוהול. אנחנו יודעים עד כמה יכולה להיות מסוכנת נהיגה תחת השפעת סמים. אבל בכנות, כמה מאיתנו יודעים על הבעייתיות שבנהיגה תחת השפעת תרופות?

התשובה היא, שכנראה אנחנו לא יודעים. והאשמה לא כל כך תלויה בנו, מכיוון שהמחוקק בישראל עודנו מתחבט ומתלבט בסוגיה ומבחינתו, לעת עתה, אין עבירה בנהיגה תחת השפעת תרופות, גם אם התרופות מטשטשות או מרדימות. מבחינתו, מי שצריך ורק הוא צריך לקחת אחריות בעניין, הוא הנהג עצמו.

הבעייתיות בנטילת תרופות לפני ובמהלך נהיגה

ראשית נדגיש, אנחנו לא מדברים על תרופות כמו אקמול נגד כאב ראש או סטרפסילס לגרון. אנחנו מדברים על נהיגה אחרי נטילת תרופות, העלולות לפגוע במספר מאפיינים פיזיים או נפשיים ובכך לגרום לנהיגה שלנו להיות בלתי יציבה ומסוכנת.

תופעות הלוואי של נטילת תרופות אלו, סמוך לתחילת הנהיגה, יכולות לכלול עייפות והרדמות, טשטוש ואיבוד הצלילות המחשבתית, ערפול ראייה, ופגיעה בכישורים מוטוריים החשובים לנהיגה.

בנוסף, כושר השיפוט שלנו יכול להיפגע וזמן התגובה שלנו להתארך, כך שהתגובות לא יהיו אפקטיביות. נהג המאבד יכולות נהיגה חשובות אלו, מסכן לא רק את עצמו אלא נהגים אחרים ועוברי דרך.

הדומה והשונה בין תרופות לסמים בהקשר של נהיגה תחת השפעה שלהם

גם סמים, פוגעים פגיעה אנושה בתכונות וביכולות הקריטיות לנהיגה בטוחה. מבחינת החוק, אין הבדל בין "סמים קלים" ל"סמים קשים". גם תרופות מסוימות מכילות חומרים כימיים, הפועלים על הגוף ועל המוח והאפקט שלהם על הנהיגה היציבה שלנו דומה לשימוש בסמים.

ואכן, תרופות מסוימות נכנסו ל'פקודת הסמים' ושמם מתנוסס לצד סמים מוכרים. מומלץ להיכנס לפקודה ולקרוא אודות תרופות שיש חשש לגביהן. ישנן שם תרופות רבות, אך חשוב לומר כי הרבה תלוי במינון התרופה הנלקחת, בסוגים השונים של התרופות, בזמן נטילתן ועוד.

האחריות שלנו שלא לנהוג תחת השפעת תרופות

ההבדל המהותי ביותר בין סמים לתרופות, הוא שנהיגה תחת תרופות, אינה אסורה בחוק. משמע, מבחינת המחוקק, אין איסור גורף על נהיגה תחת השפעת תרופות. ובהמשך לכך, לא רק שהמחוקק לוקח צעד אחורה אלא שהוא מטיל את האחריות על האזרח, לבדוק ולוודא האם התרופה שהוא נוטל, לא פוגעת ביכולותיו המוטוריות.

למרות שזה מכעיס, אולי זה דווקא לטובה. בסופו של דבר מי שישמור הכי טוב על שלומנו – זה רק אנחנו. כדי להצליח בכך, עלינו להיות קשובים לרוקחים או הרופאים, שרשמו לנו את התרופות, באם הם מזהירים אותנו מפני השפעות שונות וכן לעיין לפני השימוש בעלון המצורף לתרופות ולנסות למצוא שם את האזהרות המתאימות ואת תופעות הלוואי.

חשים, שאין לכם תשובה חד משמעית או שהתרופה מתחילה להשפיע, למשל על רמת הערנות שלכם – תישארו עוד שעה בבית או תיעזרו בתחבורה הציבורית.

מה הדין של אדם שנתפס נוהג תחת שימוש בתרופות אסורות?

במידה ונהג נתפס על נהיגה תחת השפעת תרופות, נרגיע ונאמר, כי רישיונו לא נפסל אוטומטית. (אין כאן כמובן הקלת ראש. העונש הגדול יכול לבוא לא מקנס כלשהו או פסילה, אלא מנזק כואב שתגרמו לכם או לאחרים, כתוצאה מנהיגה לא אחראית). יחד עם זאת, במידה והתרופה הספציפית נמצאת תחת פקודת הסמים, רשאי בית המשפט להורות לשלול את רישיון הנהיגה של הנהג.

בסופו של דבר, ישנה גם הפרקטיקה המשפטית והמציאות. בית המשפט מבין כי בסופו של דבר מדובר בנטילת תרופה, שלרוב הינה מחויבת לבריאות האדם. ייעוץ וייצוג על ידי עורך דין איכותי ובעל ניסיון בנושא, שיטען נכון וחכם, מביאים לא פעם לזיכוי או הקלה בעונש.

 נהיגה

גלילה לראש העמוד